Sedacija
Å to je sedacija i za Å”to se preporuÄuje?
Na zahtjev pacijenta svaki zahvat može biti odraÄen pod svjesnom sedacijom. Sedacija je stanje polusvijesti, u koje se pacijenta dovodi pomoÄu lijekova koji djeluju na srediÅ”nji živÄani sustav i umanjuju osjeÄaj straha.
To je blago stanje smirenosti koje omoguÄuje da se pacijent sjeti zahvata, ali bez osjeÄaja nelagode ili boli. Ova metoda se obiÄno koristi za veÄe i teže stomatoloÅ”ke zahvate, kao Å”to su vaÄenje zuba, implantacije ili operacije. Svjesna sedacija je sigurna metoda koju provodi iskusni anesteziolog.
Prije zahvata, stomatolog Äe procijeniti vaÅ”e opÄe zdravstveno stanje i objasniti vam sve o postupku. Nakon zahvata Äete se brzo oporaviti i moÄi Äete normalno funkcionirati.
Provedba i uÄinak sedacije
Svjesna sedacija se provodi u stomatoloÅ”koj ordinaciji. Za provoÄenje sedacije potrebno je dati lijekove intravenozno kako bi se pacijent pripremio za zahvat. TakoÄer se prikljuÄuje infuzija fizioloÅ”ke otopine te se kontinuirano ubrizgava odreÄena doze sedativa, analgetika i drugih lijekova prema potrebi.
Tijekom sedacije lijeÄnik anesteziolog kontinuirano nadzire pacijenta. Provodi se takozvani neinvazivni monitoring.Ā
UÄinak sedacije može biti vrlo razliÄit.
Minimalna (blaga) sedacija: Pacijent je miran i opuÅ”ten, ali ipak može reagirati na lijeÄnikove upute.
Umjerena sedacija: Pacijent je vidno pospan. MoguÄa je reakcija na glasniji govor ili dodirni podražaj.
Duboka sedacija: Pacijent Ävrsto spava. TeÅ”ko ga je probuditi, reagira samo na bolni podražaj.
Lijekovi koji se upotrebljavaju u svrhu sedacije djeluju brzo, pouzdano, ali se i eliminiraju razgradnjom enzima u krvi, te je njihovo djelovanje kratkog vijeka. Zato se pacijent brzo može probuditi, ÄakĀ i kod duboke sedacije. VeÄina ljudi može normalno funkcionirati nekoliko sati nakon zahvata.